Historia
Fundamenty
1 września 1971 roku decyzja Ministra Górnictwa i Energetyki Jana Mitręgi powołano Zasadniczą Szkołę Górniczą Kopalni Węgla Kamiennego „Jastrzębie". Pierwszym dyrektorem szkoły, zlokalizowanej w pięknej dzielnicy Zdrój, został Leon Kolańczyk. Nowo powstała placówkę oświatowa wyposażono w nowoczesną bazę dydaktyczną w postaci szkolnych warsztatów. Pomysłodawcą i wykonawcą sztolni ćwiczebnej do praktycznej nauki zawodu był Józef Mucha. Szkoła od początku istnienia mogła szczycić się dobrze rozwiniętą bazą sportową. Uczniowie korzystali z bogato wyposażonej biblioteki, uczestniczyli w zajęciach rozwijających zainteresowania, uczyli się w pracowniach modelarskich, artystycznych oraz naukowo – technicznych. Od momentu utworzenia Zasadnicza Szkoła Górnicza ściśle współpracowała z macierzystym zakładem KWK „Jastrzębie", który ufundował pierwszy szkolny sztandar. Był to pamiętny rok 1972. Warto zaznaczyć, że szkoła, jako jedna z nielicznych placówek oświatowych, posiadała wówczas swój hymn. Muzykę skomponował Jerzy Szweda, a słowa wicedyrektor szkoły Antoni Nowrot. Współcześnie od roku 2003 uczniowie, podobnie jak ich poprzednicy, równie uroczyście obchodzą m.in. inaugurację każdego roku szkolnego, przekazanie sztandaru i ślubowanie uczniów klas pierwszych Technikum nr 2 oraz V Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego, a także czwartych klas Szkoły Podstawowej nr 2 Mistrzostwa Sportowego.
Okres transformacji
W wyniku transformacji ustrojowej, która nastąpiła po roku 1969, władzę nowo powstałej instytucji górniczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjęły decyzję o wstrzymaniu kształcenia w zawodach górniczych. Działania spółki motywowane restrukturyzacją branży górniczej doprowadziły do zaniechania w roku szkolnym 1996/1997 naboru młodzieży do ZSG KWK „Jastrzębie". Likwidacja szkoły miała nastąpić w 1998 roku. W ciągu 27 lat działalności ukończyło ją ponad 3600 absolwentów, których kształcono w zawodach: górnik kopalni węgla kamiennego, mechanik maszyn i urządzeń przeróbczych, elektromonter górnictwa podziemnego. Historię szkoły tamtych lat tworzyli dyrektorzy: Leon Kolańczyk, Franciszek Sitko, inż. Stanisław Niwa, dr Bogdan Koliński i mgr inż. Jan Surma. Szkoła odnosiła wiele sukcesów naukowych i artystycznych. Doskonałym przykładem jest założona w 1973 roku przez Stanisława Śmietanę Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Młodzi muzycy zdobyli liczne nagrody na konkursach i festiwalach, w kraju i poza jego granicami. Prężnie działał także Szkolny Klub Krótkofalowców, który w 1988 roku został uznany za najaktywniejszy klub województwa katowickiego. Krótkofalowcy zdobywali najwyższe lokaty w ogólnopolskich zawodach. Ponadto w latach: 1983, 1986, 1988 uczniowie zajmowali czołowe miejsca w Mistrzostwach Szkół Rybnicko-Jastrzębskiego Gwarectwa Węglowego w rywalizacji na najbardziej usportowioną szkołę.
Powstanie Technikum
1 września 1991 roku, dzięki staraniom dyrektora mgr. inż. Jana Surmy oraz przychylnemu stanowisku władz miasta, rozpoczęło działalność Technikum Mechaniczne. Placówka przyjęła nazwę Zespołu Szkół Mechaniczno-Górniczych. Już w maju - 1996 roku, po pięcioletnim cyklu kształcenia, pierwszych 17 absolwentów przystąpiło do egzaminu dojrzałości.
Powstanie Gimnazjum i Zespołu Szkół Nr 5
W roku 1999 wprowadzono kolejne zmiany, Polska weszła do NATO, w wyniku reformy szkolnictwa i przy udziale kolejnego dyrektora mgr. Henryka Janiszewskiego i wicedyrektor mgr inż. Doroty Ostaszewskiej, utworzono Gimnazjum nr 1. Po trzech latach 109 pierwszych absolwentów przystąpiło do egzaminu gimnazjalnego. W roku szkolnym 2001/2002 zakończyła działalność Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2 i od 1 września 2001 roku obowiązywała nowa nazwa: Zespół Szkół nr 5.
Powstanie V Liceum Ogólnokształcącego
W 2003 roku utworzono V Liceum Ogólnokształcące. Zainicjowane zostały również prace związane z ustanowieniem nowego patrona. Wyboru poprzez głosowanie dokonała cała społeczność szkolna. Zdecydowano, że patronem zostanie zasłużony Polak, Jan Paweł II. Z tej okazji wysłano do Papieża list z prośbą o wyrażenie zgody na patronat nad naszą placówką.
Już wkrótce
Strona jest w trakcie tworzenia