Patron
Karol Wojtyła), urodził się 18 maja 1920 roku. Był polskim duchownym, poetą, arcybiskupem, kardynałem, natomiast od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 roku papież, głową Watykanu. Przyszedł na świat w Wadowicach. Jego młodość określały aktywności sportowe oraz funkcja ministranta w lokalnej parafii.
Jan Paweł II (wł. Karol Wojtyła), urodzony 18 maja 1920 roku, zmarły 2 kwietnia 2005, polski duchowny, poeta, arcybiskup, kardynał, od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 roku papież. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach, w dzieciństwie chętnie uprawiał sport, często grał w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze. Już w tamtym okresie przyszłego papieża cechowała silna wiara, w kościele parafialnym z oddaniem pełnił obowiązki ministranta. Wojtyła naukę rozpoczął w gimnazjum w Wadowicach, w 1938 roku podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykazywał się dużą aktywnością – brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie.
W 1942 roku Wojtyła postanowił studiować teologię w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne lata w życiorysie Karola Wojtyły to już okres intensywnej pracy teologicznej, współpracy z katolickimi czasopismami (m.in. „Tygodnikiem Powszechnym”) oraz wspinania się na kolejne szczeble w kościelnej hierarchii. W 1958 został mianowany biskupem, w 1963 arcybiskupem, a w 1967 otrzymał nominację kardynalską. Po śmierci Jana Pawła I w 1978 roku drugie konklawe wybrało Karola Wojtyłę na nowego papieża. Polak przyjął imię Jana Pawła II, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii. Polski papież miał również duży wpływ na zmiany, które zaszły w tym czasie w Europie, m.in. upadek komunizmu. W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy, Ali Agcy. Polski papież znany był jako wielki zwolennik ekumenizmu i pielgrzym – odbył 104 pielgrzymki (odwiedzając 134 kraje na całym świecie), w tym aż 8 do Polski. Jego biografia często stawiana jest za wzór chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka, Wojtyła był niezwykle wysoko cenionym autorytetem moralnym.
Świat na chwilę się zatrzymał…
2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 „świat się na chwilę zatrzymał", zmarł Jan Paweł II, patron Zespołu Szkół nr 5. Aby uczcić pamięć zmarłego Ojca Świętego, społeczność szkolna wraz z mieszkańcami miasta uczestniczyła w białych marszach, nabożeństwach i wspólnych modlitwach. W pierwszą rocznicę śmierci odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, której projekt wykonał ks. Mirosław Czeglik. Symbolika tego miejsca sprawiła, że w czasie ważnych wydarzeń szkolnych młodzież pełni tu wartę honorową.
Międzyszkolny Konkurs Poezji Jana Pawła II
Cykliczną imprezą upamiętniającą rocznicę śmierci Patrona Szkoły stał się Międzyszkolny Konkurs Twórczości Jana Pawła II, organizowany w latach 2006-2017. Zainteresowani uczniowie przygotowywali do oceny przez Jury recytację jednego wiersza autorstwa Jana Pawła II lub utwór dowolnego autorstwa, który opowiada o Janie Pawle II. Poziom artystyczny recytatorskich zmagań we wszystkich jedenastu edycjach był zawsze na najwyższym poziomie, dlatego jury brało pod uwagę wiele kryteriów: interpretacje, dykcję, trafne akcentowanie, staranną wymowę, tempo i umiejętne operowanie siła głosu, ogólne wrażenie artystyczne oraz dobór repertuaru.
BIEG PAPIESKI
Bieg Papieski prowadzący ulicami naszego miasta był sportowa impreza organizowana ku czci Jana Pawła II. I Bieg Papieski miał miejsce w 2006 roku. Start i meta zawodów znajdują się obok Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu-Zdroju, a trasa biegnie Aleja Jana Pawła II i Aleją Józefa Piłsudskiego. Wyznaczono odcinki o czterech długościach: 600m dla uczniów szkół podstawowych, 1800m dla gimnazjalistów, 2800m dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych/średnich, 5200 metrów dla dorosłych.
Ustalono, że:
- uczestnicy wszystkich 15 edycji przebiegli w sumie 22500 km,
- w rywalizacji wzięło udział 7500 dzieci i młodzieży z 70 różnych szkół z miasta i okolic,
- uczestnikom zawodów wydano 6000 litrów wody i herbaty,
- najlepszym zawodnikom wręczono 200 pucharów/medali,
- w organizacji pomagało 170 wolontariuszy,
- do zabezpieczenia biegu wykorzystano 100 km taśm i 600 barierek.